Sunday, 10 July 2016

Trip Tip - Budapest (city snapshots I)

Vítejte u prvního budapešťského článku! S mamkou jsme využily státních svátků a udělaly si čtyřdenní výlet do maďarské metropole. Dnes mám pro vás první várku fotek města, a jelikož jich je opravdu dost, nebudu dále zdržovat a rovnou se na ně vrhneme. Praktické informace ohledně cesty, ubytování a vůbec všemožné rady vám pak povím zas někdy příště. 

Úvodní fotka vyjadřuje trojici věcí, která charakterizuje náš výlet - krásné počasí, všudypřítomné sochy a nádherné budovy na každém rohu (tato je konkrétně jedna z těch vůbec nejhezčích - parlament). Na to první jsme měli prostě kliku. Ty další dvě věci pak jsou už zásluha města. Maďaři mají asi sochy opravdu v oblibě, a nebo jsou prostě náležitě pyšní na svoje občany. Ať už je to to či ono, na piedestalech nebo jen tak na ulici jsou desítky osobností. Kromě Maďarů jsme "potkaly" třeba Ronalda Reagana nebo Petera Falka alias Columba. Taky jsem trochu blíže pochopila maďarský nacionalismus a ten pocit křivdy, že jim bylo sebráno tolik území - když máte tak honosné hlavní město, tak je ho skoro škoda pro jen 10 milionů lidí! Opravdu, moc mě překvapilo, jak moc paláců a krásných domů Budapešť má. Spousta jich už má něco za sebou a nejspíš chybějí finance na jejich opravu, jiné jsou ale jako ze škatulky. 

Welcome to the first part of my report from our, us being me and my mom, trip to Budapest! We took advantage of the two July bank holidays and decided to go on a four day trip to Hungary's capital. Today I will show you the first round of pictures I took all over the city. In another article there will be more about how to get there, where we stayed and what you should know before going to Budapest. 

The first picture basically captures our experience - beautiful weather, statues and breath-taking buildings (this one is the parliament). The former was pure luck. For the two latter ones however, Budapest deserves the credit. Hungarians apparently love their statues, or their famous citizens. You can spot dozens of statues all over the city, both in prominent places and randomly on the street. Apart from their own, Hungarians also like to honour foreigners like Ronald Reagan or Peter Falk who played the legendary Columbo. I also got to understand Hungarian nationalism and the feeling of injustice due to their loss of territory after WW1 a bit more - with such a beautiful capital, it is truly a shame that it is only for 10 million people! The number of pompous palaces and houses amazed me. Some of them are a bit run down and in desperate need of funds, others are like newV pozadí budova nádraží Keleti, kam přijíždí mezinárodní vlaky. Celá čtvrť není zrovna výstavní, hodně domů by zasluhovalo opravu a navíc zde, jako po celé Budapešti, potkáte mnoho pochybně vypadajících lidí.

In the background is the Keleti train station where international trains arrive. This part of the city looks a bit shady, the same goes for some of the people you meet here.
Hned první večer jsme vyrazily k řece. Slov netřeba!

The evening of our arrival we immediately headed for the river. No comments needed!Původně jsme se chtěly podívat i do některých z mnoha lázní. Ceny jsou tam ale velmi vysoké, protože se jedná o celodenní vstupné, a tak se to pro nás nevyplatilo. Tak jsme se aspoň podívaly na prostory.

We really wanted to go to one of the traditional Budapest spas. We ended up not doing it though, mainly because they only sell daylong tickets that are quite expensive. But looking doesn't cost a dime right, so we at least went to see the interior of one of them.Vedle lázní Gellert je i stejnojmenný vrchol se sochou svobody. A také krásným výhledem!

Next to the Gellert spa is a mountain bearing the same name. I can only recommend the view!
I svatý Gellert tu má svou sochu.

Saint Gellert also has his statue here. Of course he has.Druhý den jsme se opět vydaly do víru velkoměsta, tentokrát jsme zůstaly v části Pest (na mapě vpravo od Dunaje).

The second day, we stayed in the right side of Budapest, in, well, Pest.


Naším prvním cílem byla Svatoštěpánská katedrála.

Our first big stop was the St. Stephen Cathedral. 

Helloo!


Na Budapešti se mi líbilo hodně věcí, a tramvaje rozhodně patří mezi ně!

There were many things about Budapest that I liked. Trams were definitely high up on the list.Další věcí, co se mi moc líbila, je to, co už jsem zmiňovala - sochy a památníků. Na břehu Dunaje je třeba tento, který uctívá památku maďarský Židů. Kousek od parlamentu pak má sochu Imre Nagy (když to hodně zjednoduším, maďarský Dubček).

Also high up the list were the already mentioned statues and memorials. This one is down by the Danube and is dedicated to Hungarian Jews shot at this very spot at the end of WW2. Not far from the parliament, you can find Imre Nagy.Když projdete kolem Imre Nagye, dorazíte na Náměstí svobody, kde najdete mimo jiné i, co jiného než, památník. Tento je věnován Sovětům. Stojí tam ale Reagan, takže vše je v rovnováze.

If you pass Imre Nagy and go just a bit further, you arrive at Liberty square. Here you'll find a memorial, what else, dedicated to the Soviets. To balance it out, Ronald Reagan is there, too.Dnešní článek pak ukončíme večerním výhledem z našeho balkonu. No není ta Budapešť pěkná?

We will finish off today's post with a view from our Budapest balcony. Isn't it beautiful?2 comments:

 1. Já v Budapešti byla kdysi dávno jako asi destiletá holka a moc si z ni nepamatuji. Ale loni tam byl náš mladej a moc se mu tam líbilo. Tak možná někdy... (i když my jsme s mužem spíš na hory a lesy, kde se potká minimum lidí;-)
  Stáňa (werka13.blog.cz)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ono je to teď vůbec nějak in, jezdí tam všichni :D

   Delete