Tuesday, 12 July 2016

Trip Tip - Budapest (city snapshots II)

Bez okolků navážeme tam, kde jsme minule skončili. Procházka Budapeští pokračuje!

Let's not waste any time - picking up where we left off last time!

Jedno z nejsympatičtějších míst jsou určitě dvory Gozsdu, soustava propojených dvorů nedaleko centra Pešti. Najdete tu mnoho restaurací a v noci to tu taky žije. Když jsou pak otevřená vrata do soukromých dvorů, neudržím zvědavost na uzdě a stejně se musím podívat!

Gozsdu courts are one of my favourite spots in Budapest. You can sit down in one of the many restaurants (my personal favourite is the Blue Bird Café), day and night. My curiosity makes me look also in the private courts - I mean, what is an invitation if not an open door! 
Jedna z mála věcí, která mě v Budapešti zklamala, byla tržnice. Přišlo mi to celé takové turistické a zbytečně předražené.

One of the few disappointments was the Great Market Hall. I found it to be overly touristic and quite pricy.


Co mě naopak nadchlo byl "House of Terror", muzeum totalitních režimů, kterými si Maďarsko za 20. století prošlo. Uvnitř se fotit nesmí, tak vám ukážu aspoň fasádu a vestibul.

On the other hand, the House of Terror, museum of totalitarian regimes in Hungary, was awesome! In every room you could take a sheet of paper with information. I got home with 30 sheets of paper and had a nice history-filled evening.
Než se vydáme na druhou stranu řeky, do části Buda, ještě mi dovolte pár random snímků.

Before crossing the Danube, allow me some random Budapest snapshots.

A teď už slibovaná vyvýšená část Budapešti. Můžete se tam dostat po některém z devíti mostů přes Dunaj, my jsme vzaly ten nejbližší, řetězový most (Széchenyi Lánchíd, pokud vás zajímá maďarský název, který netuším, jak vyslovit). Nahoru pak můžete vyjít, a nebo (pokud máte nacpané pupky od snídaně jako my) vyjet lanovkou ne nepodobnou té na Petřín.

And now we're going up! You can cross to Buda on one of the nine bridges, we took this famous chain bridge. To get to the hill, you can either walk or, if stuffed from breakfast, take the funicular. 
("Castle Hill")


(Kostel sv. Matyáše/St. Mattias church)

(Rybářská bašta/Fisherman's Bastion)

(Skoro jako v Praze, že?/Reminds me of Prague!)

Zpět dole jsme se vydaly na Markétin ostrov, kam se dostanete z tohoto mostu. A protože jsme zjistily, že kola patří k Budapešti jako Sachr k Vídni, tak jsme si je půjčily na projížďku právě tímto krásným ostrovem.

Back by the river, we set out to explore Margaret Island. And because bikes are a big thing in Budapest, we decided to rent one and have a nice ride through the park.(Bikesharing v Budapešti letí!/Bikesharing is a big thing in Budapest)

Poslední půlden v Budapešti jsme pak nasedly na metro a zajely do severní části města, k lázním Szechenyi a k Náměstí hrdinů. Na stejném místě je i zámek, který je jako z pohádky!

For the last few hours in Budapest we decided to take the underground to the northern part of the city, tho the Szechenyi spa and Heroes square. In the same area you can also fing a castle that looks like "straight outta Disney"!


S městem jsme se pak rozloučili na budapešťském Champs Elyseées, na Andrássyho třídě.

We said goodbye on Andrassy avenue, or the Hungarian Champs Elysées, as they call it.To je z budapešťských památek vše, příště se těšte na pořádnou porci jídla!

That's the end of the sightseeing tour. Stay tuned for all the food we enjoyed on our trip!

No comments:

Post a Comment